האם העדפת ילד אהוב זה דבר רע?

למרות שזה עשוי להיות לא נוח להודות, הורים רבים משחקים אהובים בקרב ילדיהם. האם זו הורות 'רעה'?

 

ג'ואנה ידעה שיש לה ילד אהוב מהרגע שבו נולד בנה השני. האמא של קנט, אנגליה, אומרת שהיא אוהבת את שני ילדיה, אבל הילד הצעיר שלה פשוט "מקבל" אותה בצורה שהילד הבכור שלה לא.

 

כשהתינוק הראשון של ג'ואנה נולד, הוא הובהל ממנה בגלל דאגה בריאותית, והיא לא יכלה לראות אותו במשך 24 שעות. החמצה של תקופת הקשר היקרה הזו הייתה, היא מאמינה, תחילתה של העדפה ארוכת טווח עבור בנה השני, איתו היא יכלה לבלות זמן מיד לאחר שנולד.

 

"לסיכום מערכות היחסים שלנו: אני חייבת לקבוע פגישה לדבר עם הבכור שלי", אומרת ג'ואנה. "עם הצעיר שלי, יכולתי להתקשר אליו ב-0230 והוא היה נוסע קילומטרים לפגוש אותי. הצעיר שלי הוא הבחור הכי נחמד על הפלנטה. הוא אכפתי, נדיב, אדיב וידידותי. הוא מסוג האנשים שיעזרו לכל אחד".

 

למרות שהיא נאבקה ברגשותיה במשך שנים, ג'ואנה אומרת שעכשיו היא נמצאת במקום של קבלה. "יכולתי לכתוב ספר על למה אני אוהבת אחד יותר מהשני", היא אומרת. "זה היה קשה, אבל אין לי שום אשמה."

 

בניגוד לג'ואנה, ההעדפה של רוב ההורים היא עדינה ואינה נדונה. ללדת ילד אהוב עשוי להיות הטאבו הגדול ביותר בהורות, אך מחקרים מראים שלרוב ההורים אכן יש מועדף.

 

עם שפע של ראיות המצביעות על כך שלהיות הילד הכי פחות מועדף יכול לעצב ביסודו את האישיות ולהוביל ליריבויות עזות בין אחים, אין זה פלא שהורים עלולים לדאוג שההעדפות שלהם ישתפו. אולם מחקרים מראים גם שרוב הילדים לא יכולים לדעת מי באמת הילד האהוב על הוריהם. הבעיה האמיתית, אם כן, היא כיצד הורים מנהלים את תפיסת המועדפות של ילדיהם.

 

"לא לכל הורה יש ילד מועדף, אבל לרבים יש," אומרת ג'סיקה גריפין, פרופסור חבר לפסיכיאטריה ורפואת ילדים בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת מסצ'וסטס, ארה"ב. "הנתונים מצביעים על כך שאמהות, במיוחד, מגלות מועדפות על ילדים שיש להם ערכים דומים להם, ועוסקים יותר במשפחה, על פני תכונות כמו שאפתנות גבוהה או מונעת קריירה."

 

ללא קשר לסיבה, מחקרים מסוימים מראים כי להורים רבים יש כמעט בוודאות מועדפים – בין אם הם מודים בכך ובין אם לא. במחקר אחד, עד 74% מהאמהות ו-70% מהאבות בבריטניה הראו יחס מועדף כלפי ילד אחד.