האם צריך לגרום לילדים צעירים ללבוש מסכות פנים?

בסינגפור ובמדינות רבות אחרות ברחבי העולם, מקובל שילדים צעירים לובשים מסכות נגד קוביד-19 – אבל מלבד ההגנה שהם מספקים מפני הנגיף, האם הם עלולים להוות סיכון להתפתחותם לטווח ארוך יותר?

כמו ילדים רבים בגילו, עשן אוונס בן השלוש הוא אנרגטי ורועש. אבל ברגע שהוא צריך לשים מסיכת פנים בבית הספר, משהו משתנה. "אפשר לראות שהוא ילד אחר, הרבה יותר מאולף ושקט", אומרת אמו הרנה.

 

בסינגפור, שבה מתגוררים עשן ומשפחתו, ילדים בני שש ומעלה מחויבים על פי חוק ללבוש מסכות. אבל גני ילדים רבים מעודדים מאוד את התרגול לילדים צעירים יותר. זה אומר שבמשך שמונה שעות בערך בכל יום חול, למעט בזמן אכילה, שתייה או תנומה, עשן לובש מסכה חד-פעמית תלת-שכבתית.

 

עם זאת, ברגע שהוא משתחרר, הוא תולש את המסכה שלו, תוחב אותה לכיסו או דוחף לידיה של סבתו. פעם אחת, ביום רע במיוחד ביולי, הוא השליך את המסכה שלו על הקרקע ורץ החוצה את שערי בית הספר.

 

"הוא שונא את זה", אומרת אמו, שלא גורמת לבנה ללבוש מסכה מחוץ לבית הספר. "אין לי שום דבר נגד מסכות… אבל אנחנו לא רוצים לכפות עליו את זה ולדעת שלא נוח לו".

 

מנקודת מבט רגולטורית, נכון לתחילת אוקטובר, מדינות מתחלקות ברובן לשלושה מחנות. סינגפור ומדינות אירופה כמו צרפת ואיטליה ממליצות על מיסוך מגיל שש. זאת בהתאם להנחיות ארגון הבריאות העולמי, הממליצות לילדים מעל שש ללבוש מסכות בנסיבות מסוימות, למשל כאשר יש הידבקות נרחבת באזורם. חלקם מיישמים את הכלל רק על הגדרות פנימיות ספציפיות, כגון בית ספר.

 

גופים רגולטוריים אחרים, כולל המרכז לבקרת מחלות ומניעתן בארצות הברית, ממליצים על חבישת מסכה לבני שנתיים ומעלה. וישנן מדינות שהורידו את הדרישות לכיסוי פנים בכיתה – למשל, בבריטניה, לא לילדים ולא למורים שלהם מומלץ ללבוש מסכות לבית הספר.

 

ההסכמה היחידה המקובלת בעולם היא שתינוקות וילדים מתחת לגיל שנתיים לא צריכים ללבוש מסכות, בגלל סכנת חנק.

 

"מגבלת הגיל לשימוש במסכות על ידי ילדים היא עדיין לא הגדרה מדעית", אומר אדמוס הדג'יפאנייס, נשיא האקדמיה האירופית לרפואת ילדים.

 

היו מעט מחקרים שחקרו חבישת מסכות בילדים, בשל אתגרים אתיים ולוגיסטיים. המחקרים המעטים האלה, שהתמקדו בהשפעה הפיזית של מסכות על הנשימה, לא מצאו השפעות מזיקות. אבל הוויכוח סביב היתרונות והחסרונות הרחב יותר היה סוער.