מדוע עבודה היברידית מתישה רגשית?

לוח זמנים מרוחק בחלקו של המשרד הוכרז כעתיד העבודה. אולם במערך ההיברידי הזה, חלק מהעובדים מעולם לא היו כל כך עייפים.

 

כשהציעו לקלרה סידור עבודה היברידי, היא חשבה שזה יהיה הטוב משני העולמות. מנהלת החשבונות הצטרפה תחילה לחברה הלונדונית שלה בחוזה משרדי במשרה מלאה, רק בשביל גלים רצופים של קוביד-19 כדי לאלץ אותה לעבוד מהבית.

 

הבוס של קלרה הציג את המדיניות ההיברידית בספטמבר 2021, כאשר הנחיות ממשלת בריטניה הממליצות על עבודה ביתית הסתיימו: ימי שלישי וחמישי יהיו ימי עבודה בבית, כאשר שאר השבוע בילה במשרד בשעות החוזה הרגילות.

 

"הקמה היברידית קבועה באה בהתחלה כהקלה", אומרת קלרה, "אחרי שנים של עבודה במשרד במשרה מלאה, הרגשתי שסוף סוף יש לי שליטה על לוח הזמנים של העבודה שלי. וחיי בית עסוקים."

 

עם זאת, ככל שהחודשים חלפו, החידוש בעבודה ההיברידית פינתה את מקומו במהרה לטרחה ולשגרה צורמת של יום אחד, יום אחד. "אני מרגישה רגועה וממוקדת בימים שבהם אני עובדת מהבית", אומרת קלרה. "אבל עד הערב אני חושש שאצטרך לחזור פנימה: יושב ליד השולחן שלי שמונה שעות ביום במשרד רועש, בוהה במסך, מתכוונן מחדש בדיוק לאיך שהיה לפני קוביד."

 

קלרה מרגישה שיש לה כעת שני מקומות עבודה לתחזק – אחד במשרד ואחד בבית. "זה כרוך בתכנון ושגרת עצירה-התחלה: לקחת את המחשב הנייד שלי למשרד וממנו כל יום, ולזכור אילו דברים חשובים השארתי איפה", היא מוסיפה. "זה השינוי הפסיכולוגי – שינוי המסגרת בכל יום – זה כל כך מעייף; ההרגשה המתמדת הזו של אף פעם לא להיות רגועה, לחוץ והבית הפרודוקטיבי שלי עובד תמיד מופרע."

 

נתונים מתעוררים מתחילים לגבות עדויות אנקדוטיות כאלה: עובדים רבים מדווחים שהיברידית מתרוקנת רגשית. במחקר עולמי שנערך לאחרונה על ידי פלטפורמת מעורבות העובדים Tinypulse, יותר מ-80% ממנהיגי האנשים דיווחו שמערך כזה היה מתיש עבור העובדים. גם עובדים דיווחו שהיברידית מכבידה יותר מבחינה רגשית מאשר סידורים מרוחקים לחלוטין – ובאופן מדאיג, אפילו עבודה במשרה מלאה במשרד.

 

בהתחשב בעסקים רבים שמתכננים ליישם מודלים היברידיים קבועים, ושעובדים בגדול רוצים את שבועות העבודה שלהם בין הבית למשרד, נתונים כאלה משמיעים פעמוני אזעקה. אבל מה זה ספציפית בעבודה היברידית שמתישה כל כך רגשית? ואיך עובדים וחברות יכולים להימנע ממלכודות כך שהיברידית אכן תעבוד?