מדוע אנשים עדיין מאמינים ב'מיתוס הנפש התאומה'

הפיתוי של 'האחד' משתרע על פני זמן ותרבויות. מדוע אנשים מסוימים ממשיכים להאמין במציאת האדם המושלם?

 

האנה מילר אומרת שהיא תמיד האמינה בחברות נפש. היא זוכרת את היותה ילדה, שמעה שלסוסי ים יש בן זוג אחד לנצח. היא אהבה את הרעיון שאולי יש רק אדם אחד גם בשבילה.

 

כשהייתה בת 10, היא הוצגה בפני סם, חבר של אחותה, בטיול קבוצתי לפארק שעשועים. היא זוכרת שהוא מחזיק את ידה ברכיבות הכי מפחידות ואחותה מתגרה בה ואמרה שהיא וסם עומדים להתחתן. "זה קצת מביך, אבל נפלתי עד מעל הראש באותו יום", "נסעתי באוטובוס של בית הספר ביום שני וסיפרתי לכל החברים שלי על הילד הגדול שהחזיק לי את היד".

 

היא לא הצטלבה שוב עם הילד מפארק השעשועים עד שהייתה בת 18, אבל ברגע שעשתה זאת, הדברים זזו במהירות. שבועות לאחר מכן, סם סיפר להאנה שהוא מתאהב בה, והשניים נישאו רגע לפני יום הולדתה ה-20. "הרגישה שהמחויבות באה בקלות – זהו זה, נועדנו להיות ביחד, אז למה לחכות", היא אומרת. "ידענו שאין סיבה לא להתחתן, כי היינו חברי נפש".

 

מספר מדהים של אנשים מאמינים בחברות נפש, על פי סקר אחד משנת 2021; הרעיון של 'האחד' נושא גם על פני תרבויות רבות אחרות. ישנן סיבות רבות מדוע אנשים מקווים שהאדם המושלם שלהם נמצא בחוץ, ובמהלך 50 השנים האחרונות, הרעיון רק גדל בפופולריות. מומחים מאמינים שהאם אנו מאמינים בחבר נפש או לא מושרשים עמוק בנסיבות האישיות ובפסיכולוגיה שלנו – אבל ייתכן שמי שמקווה למצוא בן זוג שנקבע מראש עלולים להחריד את מערכות היחסים שלהם מההתחלה.

היסטוריה קצרה של חברי נפש

הפילוסוף היווני אפלטון כתב שלבני אדם היו פעם ארבע ידיים, ארבע רגליים ושתי פנים. הוא הסביר שזאוס חילק אותנו לשניים כעונש על הגאווה שלנו, ונגזר עלינו ללכת על פני כדור הארץ בחיפוש אחר החצי השני שלנו.

 

ההבנה שלנו לגבי אהבה ומערכות יחסים עשויה להתפתח מאז 385 לפני הספירה, כאשר אפלטון כתב את הסימפוזיון, אבל הרעיון של "חצי אחר" עדיין מתקיים עבור רבים, ונמשך על פני תרבויות רבות לאורך ההיסטוריה. מסורות הינדיות מסוימות מחזיקות ברעיון שלאנשים יש קשר קארמתי עם נשמות מסוימות; ביידיש, יש כינוי לבן זוג אידיאלי או ידוע מראש – ה'באשאר' שלך – שמתורגם באופן חופשי לגורל. המשורר הפרסי וחוקר האסלאם רומי מהמאה ה-13 העלה את הרעיון שאוהבים לא נפגשים סוף סוף, אלא שהם איכשהו זה בזה לאורך כל הדרך. ומרומיאו ויוליה ועד היתקליף וקתי, הספרות המערבית גדושה בדוגמאות של אוהבים שנועדו להיות ביחד.